Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Pokaż boczny pasek

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w branży produkcyjnej odbyły się wręcz rewolucyjne zmiany. Dzisiaj urządzenia są sterowane przez inne urządzenia, które z kolei są kontrolowane przez operatorów. Współczesne maszyny CNC potrafią nawet wielce skomplikowane kształty wytwarzać dokładnie, prędko, seryjnie. To ma szczególne znaczenie w branżach, gdzie liczy się powtarzalność wyrobów.

CNC – co to jest?

Ten skrót oznacza komputerowe numeryczne sterowanie – od angielskiego computerized numerical control. Polega na tym, że układ sterowniczy maszyny zawiera mikrokomputer, który da się programować dowolnie.

CNC machine jest określeniem dość szerokim. Może to być sprzęt, który obrabia drewno, szkło, tworzywo, metal i nie tylko. Często to są tokarki lub frezarki, ale także wiele innych specjalistycznych urządzeń przemysłowych.

Pierwsze z nich narodziły się w latach 1950. i posiadały ogromny układ sterowania z taśmami dziurkowanymi. Ale współczesna linia CNC ma ten układ niewielki, niezwykle szybki i niewiarygodnie łatwy w użytkowaniu.

Jeden operator potrafi obsługiwać równolegle kilka takich urządzeń, jedynie kontrolując i ewentualnie korygując. Oczywiście, ze względu na mnogość zadań i opcji oprogramowania użytkownik powinien przejść przez szkolenie kwalifikacyjne.

CNC machine: rodzaje układów sterowania

 1. Punktowe. Najprostszy układ, przy którym narzędzie ustawia się w ściśle wyznaczonym miejscu obrabianego przedmiotu. Prędkość i tor ruchu narzędzia nie są istotne, chociaż szybki ruch po prostej daje wyższą wydajność i zmniejsza ryzyko kolizji. Najszerzej stosuje się takiego sterowania w wiertarkach, przebijarkach, wytaczarkach. Sprawdza się w maszynach, dla których ważna jest precyzyjna lokalizacja narzędzia wobec osi otworu.
 2. Odcinkowe. Tutaj prędkość i tor ruchu narzędzia jest określony. Przy czym odcinki toru w zadanej płaszczyźnie są równoległe do osi współrzędnych. Zastosowanie ma w obróbce wałków wielostopniowych (planowanie, tłoczenie wzdłużne) oraz frezowaniu odsadzeń przelotowych, zarysów prostokątnych i płasko-równoległym frezowaniu.
 3. Kształtowe. Wymaga współdziałania silników napędu, które zapewniają posuw w różnych płaszczyznach. Pozwala wykonywać ruchy proste, krzywe, skośne, łukowe. Wyodrębnia się podtypy kształtowego sterowania – zależnie od ilości sterowanych osi:
 4. 2D – wykonywane ruchy to okrąg i elips;
 5. 2½ D – ruchy są wykonywane na trzech płaszczyznach współrzędnych X/Y, X/Z, Y/Z. Sterować generalnie można trzema osiami X, Y, Z, tylko że w jednej zadanej płaszczyźnie naraz – maksymalnie dwiema;
 6. 3D – rozmaite ruchy przestrzenne.
 7. Mieszane. Przykładowo punktowo-odcinkowe czy kształtowo-odcinkowe sterowanie.

Linia CNC producenta MASZYNOHURT

Oferujemy dwa takie produkty do obróbki prętów zbrojeniowych. Ich cechy można łatwo porównać za pomocą podanej niżej tabelki.

DziałaniaŚrednica obrabianych prętów, mmPosuw materiału, m/minMinimalna długość cięcia, mMaksymalna częstotliwość cięcia, raz/minTnące narzędzieWymiary, mDługość stołu, mMoc silników, kW
FOX CNC LINE 12-40Cięcie12-400-601,522nóż 300 mm28 x 3 x 2,11228
FOX CNC LINE G12-50cięcie

gwintowanie

12-50

16-40

0-501,53piła taśmowa 480 mm28 x 3 x 2,11250

Ponadto, kupując nasze urządzenia, zyskują Państwo jeszcze wiele korzyści:

 1. MASZYNOHURT tworzy swoje wyroby z wysokojakościowych materiałów i daje na swoje maszyny gwarancję od 1 do 3 lat.
 2. W praktyce służą bez awarii po kilka lat z rzędu, a w razie potrzeby realizujemy szybki zawodowy serwis oraz części wymienne.
 3. Na czas dłuższych prac serwisowych zapewniamy zastępcze urządzenie CNC.
 4. Dostarczamy sprzęt całkowicie skompletowany i gotowy do działania.
 5. Dowieziemy i uruchomimy zakupioną CNC machine oraz przeszkolimy operatorów.

Jak wygląda proces wytwarzania produktu na CNC machine?

Ma trzy etapy: 1) CAD – projektowanie komputerowe , 2) CAM – tworzenie planu sterowania maszyn, 3) CNC – wykonanie.

Ile prętów jednocześnie może ciąć linia CNC FOX CNC LINE G12-50?

Zależy od średnicy prętów. Przykładowo: 12 mm – 25, 16 mm – 22, 20 mm – 18, 25 mm – 15, 32 mm – 12, 36 mm – 10, 40 mm – 9, 50 mm – 7.

Jakie istnieją dodatkowe akcesoria do urządzeń CNC?

Zasilacz impulsowy, rozdzielacz zasilania, manipulator, listwa przyłączeniowa, wieża sygnalizacyjna, konwerter.

Czy linia CNC FOX CNC LINE 12-40 potrafi ciąć jednocześnie 10 prętów?

Tak, jeśli przekrój jest do 16 mm. Przykładowe liczby do innych średnic: 12 mm – 12, 20 mm – 6, 25 mm – 4, 32 mm – 2, 36-40 mm – 1.